Informacje dla dzieci, które po raz pierwszy przychodzą do przedszkola

Mamo Tato. Idę do przedszkola Już niedługo spotkamy się w naszym przedszkolu. 1 września 2021 roku rozpoczyna się Wasza przygoda z naszym przedszkolem. To będzie wielki krok w kierunku edukacji Państwa dzieci. To także dla Was – Rodziców szczególny czas. Czas, gdy Wasze dziecko pozostawicie pod naszą opieką. My ze swojej strony zrobimy wszystko, abyście byli pewni, że wybór naszego przedszkola był najlepszą decyzją.

Chcielibyśmy podzielić się z Państwem kilkoma ważnymi, w naszym odczuciu, informacjami. Wynikają one z naszych doświadczeń oraz tego, że najważniejszy cel jaki przyświeca naszemu Przedszkolu to dobro dzieci.

To Ważne. Rodzicu!!! Przeczytaj to uważnie.

 1. Zaufaj nam, sobie i swojemu dziecku. Rozstanie z dzieckiem i pierwsze dni w przedszkolu to trudny okres dla Was wszystkich, ale potem już będzie tylko lepiej.
 2. Wycisz się, sam bądź pewien, że przedszkole to dobre miejsce dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że Twoje lęki i zdenerwowanie udzielają się dziecku. Traci ono poczucie bezpieczeństwa.
 3. Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, o uczuciach i emocjach związanych z nowym wydarzeniem w jego życiu. Akceptuj jego uczucia. Początkowo większość dzieci nie specjalnie dzieli się wrażeniami z przedszkola. Nie naciskajcie go. Spędźcie po przedszkolu wspólnie czas, wspominając, że przedszkole to świetne miejsce. Nigdy nie straszcie dziecka przedszkolem. Dzieci, które nie zostały jeszcze w całości „odpieluchowane” nigdy nie powinny usłyszeć słów – „musisz bo idziesz do przedszkola”. Mamy też do Państwa ogromną prośbę. Przy rozstaniu, zarówno podczas pierwszego dnia, jak i kolejnych, nie okazujcie wzruszenia. To sygnał dla dziecka, że jednak coś będzie działo się źle. Czasem dużo lepiej z tym pierwszym krokiem radzą sobie Tatusiowie. Drogie Mamy weźcie ten fakt pod rozwagę 🙂
 4. Nie strasz przedszkolem ani nie przedstawiaj go „zbyt kolorowo”. Opowiadaj o nim prawdę.
 5. Baw się z dzieckiem w przedszkole, przyzwyczajaj go do planu zajęć w przedszkolu.
 6. Zapewniaj dziecko, że je kochasz. W okresie adaptacji obdarz go wyjątkową uwagą. Poświęcaj mu swój czas.
 7. Wcześniej pomyśl o komforcie swojego dziecka w przedszkolu ucząc go samoobsługi oraz treningu czystości. Do przedszkola ubieraj go wygodnie, tak aby samo mogło zdjąć lub założyć części swojej garderoby.
 8. Zawsze zapewniaj dziecko , że po nie przyjdziesz – nawet gdy zapyta o to wiele razy. Określaj czas odbioru wg planu dnia ( „po obiedzie” ” po spaniu” itp. ), a nie wg zegarka.
 9. Żegnając się z dzieckiem nie oszukuj go, że zaraz wrócisz lub, że idziesz do sklepu – bo straci do Ciebie zaufanie.
 10. Zaufaj ludziom, którym powierzasz swojego dziecko, to wykwalifikowana i doświadczona kadra. Jeśli nauczyciel zaproponuje Ci inną formę porannego rozstania z dzieckiem – spróbuj! Nam też zależy aby dzieci przeszły adaptację najłagodniej i bez niepotrzebnych stresów.

Po pozostawieniu dziecka w grupie prosimy opuścić szatnię i budynek przedszkola. Musimy starać się unikać dużej liczby osób w jednym miejscu. A co zrobimy MY? My ze swojej strony zrobimy wszystko, aby Wasze dzieci przeżyły w przedszkolu wspaniałą przygodę, a po czterech latach z uśmiechem na ustach i z głową uniesioną do góry przekroczyły próg szkolny. Zaufajcie Nam. Przedszkole to wspaniała instytucja, a dziecko 3-letnie jest gotowe, aby rozpocząć nowy etap w swoim życiu i spędzać czas w swojej przedszkolnej społeczności.

Jeszcze garstka najpotrzebniejszych informacji.

 1. Wyprawka – prosimy nie kupować żadnych materiałów plastycznych. W naszym przedszkolu podczas zebrania z rodzicami ustalona zostanie składka na cały rok przedszkolny. Zakupów będzie dokonywać nauczyciel i rozliczać się bezpośrednio z Państwem.
 2. Leżakowanie – prosimy o przygotowanie piżamki, schowanej w podpisanym woreczku. Jeżeli dziecko potrzebuje pieluszki na czas spania, do woreczka powinno trafić kilka pieluszek. Leżaczki i pościel zapewnia przedszkole. Pranie pościeli też leży po stronie przedszkola.
 3. Prosimy w miarę możliwości o przyniesienia do przedszkola pudełka z suchymi chusteczkami higienicznymi i jedno opakowanie mokrych.
 4. W drugim woreczku lub reklamówce prosimy spakować podstawowy zestaw ubrań na przebranie, które zostawić należy w szafce w szatni. Getry, rajstopki, majteczki, podkoszulka, koszulka, bluzeczka. Czasem nauka samodzielności ma swoje konsekwencje 🙂
 5. Dziecko przychodząc do przedszkola powinno być ubrane na tzw. „cebulkę”. Lepiej zamiast jednej grubej kurtki ubrać dwie lżejsze. Rano jest zimno, potem biegając po podwórku robi się cieplej. Do przedszkola dziecko powinno przyjść ubrane w wygodne i zapewniające swobodę ruchu ubranko. Podczas prac plastycznych może się zdarzyć, że ubranka będą ubrudzone farbą czy innymi materiałami. To świadczy tylko o tym, że Wasze dziecko dzielnie pracowało :). Starajcie się Państwo unikać ubranek, które mają dla was szczególną wartość.
 6. To wszystko wymienione powyżej przynosicie Państwo do przedszkola dopiero 1 września.
 7. W związku z trwającą epidemią prosimy Państwa, abyście nie przychodzili do przedszkola: z oznakami choroby. Nie można również przynosić do przedszkola własnego jedzenia i picia.

Trzymamy za was kciuki. Wiemy, że Wasze dzieci poradzą sobie wyśmienicie. Każde z naszych aktualnych wychowanków rozpoczynało uczęszczanie do przedszkola właśnie od tego pierwszego, najtrudniejszego kroku. Dziś są wspaniałymi przedszkolakami, uśmiechniętymi i pewnymi siebie. To będzie świetny czas. 🙂

Z wyrazami szacunku

mgr Ewa Barańska

Dyrektor Przedszkola Niepublicznego

Krasnal i Krasnal 2