Informacje dla dzieci, które po raz pierwszy przychodzą do przedszkola

Mamo Tato. Idę do przedszkola Mamo, Tato, idę do przedszkola - Przedszkole Publiczne nr 75 ...

Już niedługo spotkamy się w naszym przedszkolu. 1 września 2020 roku rozpoczyna się Wasza przygoda z naszym przedszkolem. To będzie wielki krok w kierunku edukacji Państwa dzieci. To także dla Was – Rodziców szczególny czas. Czas, gdy Wasze dziecko pozostawicie pod naszą opieką. My ze swojej strony zrobimy wszystko, abyście byli pewni, że wybór naszego przedszkola był najlepszą decyzją.

Chcielibyśmy spotkać się z Państwem na dniach adaptacyjnych, porozmawiać i spędzić kilka chwil razem. Niestety z powodu epidemii nie możemy tego zrobić. To szczególny czas również dla nas, ale musimy zrobić wszystko, aby przedszkole było miejscem bezpiecznym dla wszystkich naszych wychowanków i ich rodzin. W związku z tym zapraszamy Państwa dzieci 31 sierpnia 2020 roku (poniedziałek) na godzinę 9.00 do naszego przedszkola. To będzie ten pierwszy dzień, gdy Wasze pociechy zostaną z nami w przedszkolu. Chcielibyśmy, aby ten pierwszy raz nie był zbyt długi. Do godziny 11.00 będziemy wspólnie poznawać się z Waszymi dziećmi. Państwo będziemy mieli dwie godziny wolnego 🙂

Jak będzie wyglądał ten dzień w tym szczególnym czasie?

 1. Przychodzicie Państwo do przedszkola na godzinę 9.00. Do budynku może wejść z dzieckiem tylko jeden rodzic. Wszystkie osoby dorosłe nie będące pracownikami przedszkola bezwzględnie zobowiązani są do noszenia maseczek na terenie budynku przedszkola.
 2. Rodzic poproszony będzie o zdezynfekowanie rąk, dziecku rąk nie dezynfekujemy!!!
 3. Następnie jedna z naszych Pań zmierzy temperaturę Państwa dziecku. Niestety, gdy temperatura będzie powyżej 37,5 stopnia, dziecko nie będzie mogło w tym dniu spędzić z nami czasu. Pozostałe objawy, wskazujące na chorobę, jak katar, kaszel czy wysypka, również nie pozwalają na pobyt dziecka w przedszkolu.
 4. Zostaniecie Państwo skierowani do szatni, w której zmienicie swojemu dziecku obuwie. W tym dniu przynosicie państwo tylko kapciuszki na zmianę. Dzieci podczas pobytu otrzymają poczęstunek i picie. Nie przynosimy do przedszkola własnego jedzenia.
 5. Po krótkim pożegnaniu, pozostawicie dziecko pod opieką nauczyciela. Pożegnanie winno być króciutkie, bez zbędnego przedłużania. Zapewnijcie swoje dziecko, że przyjdziecie po nie do przedszkola, wyznajcie swoją miłość i oddajcie dziecko nauczycielce. Będzie Wam ciężko, wiemy to, ale zaufajcie nam. To tylko początek. On jest zwykle najtrudniejszy. Potem będzie już tylko lepiej. Będziecie obserwować jak Wasze dziecko świetnie się rozwija, jak recytuje wierszyki, śpiewa piosenki. Już niedługo będzie opowiadało jak fajnie było przedszkolu.

Początkowo większość dzieci nie specjalnie dzieli się wrażeniami z przedszkola. Nie naciskajcie go. Spędźcie po przedszkolu wspólnie czas, wspominając, że przedszkole to świetne miejsce. Nigdy nie straszcie dziecka przedszkolem. Dzieci, które nie zostały jeszcze w całości „odpieluchowane” nigdy nie powinny usłyszeć słów – „musisz bo idziesz do przedszkola”. Mamy też do Państwa ogromną prośbę. Przy rozstaniu, zarówno podczas pierwszego dnia, jak i kolejnych, nie okazujcie wzruszenia. To sygnał dla dziecka, że jednak coś będzie działo się źle.

 1. Po pozostawieniu dziecka w grupie prosimy opuścić szatnię i budynek przedszkola. Musimy starać się unikać dużej liczby osób w jednym miejscu.
 2. A co zrobimy MY? My ze swojej strony zrobimy wszystko, aby Wasze dzieci przeżyły w przedszkolu wspaniałą przygodę, a po czterech latach z uśmiechem na ustach i z głową uniesioną do góry przekroczyły próg szkolny. Zaufajcie Nam. Przedszkole to wspaniała instytucja, a dziecko 3-letnie jest gotowe, aby rozpocząć nowy etap w swoim życiu i spędzać czas w swojej przedszkolnej społeczności.

To Ważne. Rodzicu!!! Przeczytaj to uważnie.

 1. Zaufaj nam, sobie i swojemu dziecku. Rozstanie z dzieckiem i pierwsze dni w przedszkolu to trudny okres dla Was wszystkich, ale potem już będzie tylko lepiej.
 2. Wycisz się, sam bądź pewien, że przedszkole to dobre miejsce dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że Twoje lęki i zdenerwowanie udzielają się dziecku. Traci ono poczucie bezpieczeństwa.
 3. Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, o uczuciach i emocjach związanych z nowym wydarzeniem w jego życiu. Akceptuj jego uczucia.
 4. Nie strasz przedszkolem ani nie przedstawiaj „zbyt kolorowo”. Opowiadaj o nim prawdę.
 5. Baw się z dzieckiem w przedszkole, przyzwyczajaj go do planu zajęć w przedszkolu.
 6. Zapewniaj dziecko, że je kochasz. W okresie adaptacji obdarz go wyjątkową uwagą. Poświęcaj mu swój czas.
 7. Wcześniej pomyśl o komforcie swojego dziecka w przedszkolu ucząc go samoobsługi oraz treningu czystości. Do przedszkola ubieraj go wygodnie, tak aby samo mogło zdjąć lub założyć części swojej garderoby.
 8. Zawsze zapewniaj dziecko , że po nie przyjdziesz – nawet gdy zapyta o to wiele razy. Określaj czas odbioru wg planu dnia ( „po obiedzie” ” po spaniu” itp. ), a nie wg zegarka.
 9. Żegnając się z dzieckiem nie oszukuj go, że zaraz wrócisz lub, że idziesz do sklepu – bo straci do Ciebie zaufanie.
 10. Zaufaj ludziom, którym powierzasz swojego dziecko, to wykwalifikowana i doświadczona kadra. Jeśli nauczyciel zaproponuje Ci inną formę porannego rozstania z dzieckiem – spróbuj! Nam też zależy aby dzieci przeszły adaptację najłagodniej i bez niepotrzebnych stresów.

Jeszcze garstka najpotrzebniejszych informacji.

 1. Wyprawka – prosimy nie kupować żadnych materiałów plastycznych. W naszym przedszkolu podczas zebrania z rodzicami ustalona zostanie składka na cały rok przedszkolny. Zakupów będzie dokonywać nauczyciel i rozliczać się bezpośrednio z Państwem.
 2. Leżakowanie – prosimy o przygotowanie pidżamki, schowanej w podpisanym woreczku. Jeżeli dziecko potrzebuje pieluszki na czas spania, do woreczka powinno trafić kilka pieluszek. Leżaczki i pościel zapewnia przedszkole. Pranie pościeli też leży po stronie przedszkola.
 3. Prosimy w miarę możliwości o przyniesienia do przedszkola pudełka z suchymi chusteczkami higienicznymi i jedno opakowanie mokrych.
 4. W drugim woreczku lub reklamówce prosimy spakować podstawowy zestaw ubrań na przebranie, które zostawić należy w szafce w szatni. Getry, rajstopki, majteczki, podkoszulka, koszulka bluzeczka. Czasem nauka samodzielności ma swoje konsekwencje 🙂
 5. Dziecko przychodząc do przedszkola powinno być ubrane na tzw. „cebulkę”. Lepiej zamiast jednej grubej kurtki ubrać dwie lżejsze. Rano jest zimno, potem biegając po podwórku robi się cieplej. Do przedszkola dziecko powinno przyjść ubrane w wygodne i zapewniające swobodę ruchu ubranko. Podczas prac plastycznych może się zdarzyć, że ubranka będą ubrudzone farbą czy innymi materiałami. To świadczy tylko o tym, że Wasze dziecko dzielnie pracowało :). Starajcie się Państwo unikać ubranek, które mają dla was szczególną wartość.
 6. To wszystko wymienione powyżej przynosicie Państwo do przedszkola dopiero 1 września.
 7. W związku z trwającą epidemią prosimy Państwa, abyście nie przychodzili do przedszkola: z oznakami choroby lub gdy jedno z was lub członek waszej rodziny jest na kwarantannie. Nie można również przynosić do przedszkola własnego jedzenia i picia. Dzieci nie mogą również przynosić do przedszkola swoich osobistych maskotek. W związku z tym, że w salach nie ma dywanów (powierzchnia, którą trudno zdezynfekować) prosimy, aby dzieci podczas chłodniejszych dni miały na nóżkach cieplejsze getry czy rajstopki.

Trzymamy za was kciuki. Wiemy, że Wasze dzieci poradzą sobie wyśmienicie. Każde z naszych aktualnych wychowanków rozpoczynało uczęszczanie do przedszkola właśnie od tego pierwszego, najtrudniejszego kroku. Dziś są wspaniałymi przedszkolakami, uśmiechniętymi i pewnymi siebie. To będzie świetny czas. 🙂